Przedsiębiorcy poszukujący finansowania dla swojej firmy przeglądają mnóstwo ofert kredytowych. Nie każdy jednak ma możliwość skorzystania z klasycznego kredytu z wielu różnych powodów. Naprzeciw wychodzi nam usługa faktoringu, czyli najprościej mówiąc wykup faktur z odroczonym terminem płatności.
Opiszmy to na przykładzie.
Załóżmy, że korzystasz z faktoringu – jesteś zatem faktorantem. Twoja firma wystawia fakturę dłużnikowi z długim terminem płatności. Ty jednak potrzebujesz pieniędzy na już. Taką wierzytelność możesz “odsprzedać” faktorowi, czyli podmiotowi świadczącemu usługi faktoringowe. Dzięki temu zyskujesz natychmiastową gotówkę, a Twój kontrahent reguluje fakturę faktorowi. Nie musisz też już martwić się o terminowość w regulowaniu należności. W takiej sytuacji już w interesie faktora leży to, aby odzyskać pieniądze.
Faktoring będzie dobrym rozwiązaniem dla każdego przedsiębiorcy, który wystawia faktury z odroczonym terminem płatności, przez co środki, które mógłby wykorzystać na rozwój firmy czy bieżące wydatki są zamrożone na jakiś czas. Najczęściej są to firmy z branży produkcyjnej, transportowej, dystrybucyjnej czy z sektora usług, jednak korzyści zaczynają dostrzegać również inni przedsiębiorcy.
Wielu kontrahentów również spóźnia się z płatnościami, zatem aby takich sytuacji uniknąć również sprawdzić się faktoring. Czyli tak naprawdę jest to rozwiązanie dla każdego.
Wybór najbardziej odpowiedniego rodzaju faktoringu dla Twojej firmy uzależniony jest od paru czynników. Przede wszystkim jest to:
– branża, w której funkcjonujesz
– wielkość obrotów
– zakres ryzyka.
I właśnie w zależności od poziomu ryzyka można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje – faktoring pełny (bez regresu) oraz niepełny (z regresem). W faktoringu pełnym faktor przejmuje na siebie ryzyko związane z niewypłacalnością dłużnika i w razie nieuregulowania przez niego zobowiązania sam będzie dochodził należności. Natomiast w przypadku faktoringu z regresem to faktorant jest odpowiedzialny za wypłacalność kontrahentów – w razie braku płatności jest on zobowiązany do zwrotu kwoty wypłaconej z tytułu wykupu należności.
Rozwiązaniem pośrednim jest faktoring mieszany, gdzie ryzyko podzielone jest na obie strony.
W ramach faktoringu pełnego i niepełnego każdy przedsiębiorca może dobrać rozwiązanie odpowiednie d la siebie od faktoringu eksportowego dla firm, które współpracują z kontrahentami zagranicznymi, przez mikrofaktoring dedykowany dla firm z mniejszymi przychodami, aż po faktoring odwrócony jeśli zależy Ci na terminowym regulowaniu swoich zobowiązań.
Opcji jest mnóstwo i tę najlepszą dla siebie najlepiej wybrać po konsultacji z doradcą czy firmą faktoringową.
Faktoring to dobry sposób, aby uniknąć problemu z przeterminowami płatnościami i nękającymi nas kontrahentami. Proces uzyskania jest zazwyczaj szybki i można wszystko załatwić przez telefon czy internet. Równie szybko otrzymujemy pieniądze. Ponadto firmy faktoringowe oferują często szereg dodatkowych usług np. pomoc w ściąganiu należności czy monitoring należności.
Podsumowując – jeszcze do niedawna dla niewielu osób pojęcie faktoringu było czymś jasnym i znanym. Z każdym rokiem jednak co raz więcej firm korzysta z usług faktoringowych. Jest to bowiem doskonałe rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy poszukują pozakredytowego źródła finansowania, a płynność ich przedsiębiorstwa jest przecież kluczem do sukcesu.