15 stycznia 2021 roku wystartował Program Polskiego Funduszu Rozwoju – Tarcza Finansowa 2.0. Minął pierwszy tydzień składania wniosków, a ze środków PFR skorzystało już niemal 6500 firm. Łącznie przedsiębiorstwa otrzymały pomoc w wysokości przekraczającej 1 MLD złotych. Dzisiaj przypominamy jakie założenia ma program, kto o taką subwencję może się starać i na jakich zasadach.
Jak wiemy, program ma na celu wsparcie Mikrofirm oraz firmy z sektora MŚP, które ucierpiały wskutek pandemii wirusa SARS-CoV-2. Fundusz dysponuje na ten cel kwotą 13 MLN złotych. Podobnie jak w pierwszej Tarczy Finansowej wniosek można składać w prosty i bezpieczny sposób za pośrednictwem bankowości elektronicznej.
Aktualnie działający program niestety nie jest dla wszystkich. Tym razem wyszczególnione zostało 45 kodów PKD. Obejmują one m.in. branżę gastronomiczną, turystyczną, kulturalno-rozrywkową, hotelarską oraz przewozy. Aby ubiegać się o subwencję Przedsiębiorca musi posiadać jeden z nich już na 31 grudnia 2019, 1 listopada 2020 oraz dzień składania wniosku. Nie wchodzi więc w grę szybka zmiana profilu działalności.
Lista warunków, które trzeba spełnić, aby subwencję otrzymać jest jednak nieco dłuższa. Istotnymi kwestiami są również m.in:
Wysokość pomocy zależy głównie od dwóch czynników, a mianowicie od ilości zatrudnionych pracowników na umowę o pracę oraz od poziomu spadku obrotów. W przypadku spadku obrotów pomiędzy 30% a 59,99% Przedsiębiorca może otrzymać 18 tys. złotych na każdego pracownika. Natomiast jeśli spadek obrotów przekroczył poziom 60% kwota ta rośnie do 26 tys. złotych.
Utrzymanie działalności na dzień 31 grudnia 2021 roku oraz utrzymanie średniego zatrudnienia w 2021 w porównaniu do 2020 zapewnia Beneficjentowi umorzenie subwencji.
Pamiętaj, że przy określaniu ilości pracowników istotna jest liczba pełnych etatów. Przykładowo jeśli zatrudniasz 10 pracowników, a wśród nich 4 na pół etatu, to do obliczenia subwencji musisz wziąć pod uwagę 8 etatów.
Małe i średnie firmy mogą liczyć na pomoc rzędu 72 tys. złotych na pracownika, ale łączna suma nie może przekroczyć poziomu 70% kosztów stałych. Warunkiem niezmiennym jest spadek obrotów o minimum 30%.
Pozornie może się wydawać, że wnioskowanie o pomoc finansową z PFR jest żmudne i skomplikowane. Pojawia się mnóstwo liczb i warunków do spełnienia. Ale czy faktycznie tak jest? Nie do końca. Jeśli odpowiednio się przygotujemy i zbierzemy potrzebne informacje, zajmuje to dosłownie kilka minut.
Do wypełnienia wniosku będziemy potrzebować:
Polski Fundusz Rozwoju rozpatruje wnioski najczęściej w ciągu 24 godzin od złożenia. Po otrzymaniu decyzji pozytywnej środki na Twoim koncie mogą pojawić się już w ciągu dwóch dni.
Niespodziewana decyzja negatywna?
Odmowa otrzymania subwencji z Tarczy nie jest ostateczna. W decyzji PFR wskazana będzie przyczyna takiej decyzji i po wcześniejszym wyjaśnieniu zastrzeżeń możesz złożyć wniosek ponownie.
Artykuły powiązane:
Zaległości w ZUS i US. Gdzie szukać pomocy?
Tarcza antykryzysowa dla przedsiębiorcy – czym jest i jak działa?
Programy pomocowe Banku Gospodarstwa Krajowego – na jakie wsparcie mogą liczyć przedsiębiorcy?