Nie zawsze przedsiębiorcy mający zaległości wobec Urzędu Skarbowego oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych znajdują się w sytuacji bez wyjścia. Istnieje kilka opcji, na które przedsiębiorca może się zdecydować, aby poprawić swoją obecną sytuację. Oczywiście potrzebne będzie odpowiednie zaangażowanie w rozwiązanie swoich problemów, składanie wniosków, przygotowywanie uzasadnień, ale dzięki temu nie trzeba będzie się obawiać fiskusa. Niezależnie od przyczyny, zawsze wato skorzystać z pomocy doradcy finansowego.
Zaległości w ZUS i US ? Co począć?
Przedsiębiorcy, którzy z braku pieniędzy mają zaległości w ZUS czy US mogą podjąć różnorodne kroki, wśród których znajdują się:
Skorzystanie z jakiejkolwiek pomocy jest możliwe tylko wtedy, gdy złoży się odpowiedni wniosek. We wniosku powinna znajdować się informacja na temat tego, z jakiej ulgi chce skorzystać przedsiębiorca. Trzeba też zawrzeć wiadomość na temat podatku, którego ta ulga ma dotyczyć. Do jego sporządzenia trzeba się jednak dobrze przygotować, ponieważ należy w nim zaproponować rozwiązanie zaistniałej sytuacji. Duże szanse na pozytywne rozpatrzenie mają wnioski, w których przedsiębiorca będzie starał się o odroczenie spłaty lub też rozłożenie swojego długu na raty. Powołać można się na różne czynniki, m.in. na brak zarobków, gdy utraciło się nagle pracę i nie można znaleźć nowej. Powodem może być też choroba, klęska żywiołowa , czy też korzystanie z pomocy społecznej.
Kredyt na spłatę zaległości?
To możliwe i coraz popularniejsze rozwiązanie. Zaciągnięcie kredytu i wybór najlepszej oferty pozwoli na spłatę zadłużenia wobec ZUS i US, a w tym samym zakończy naliczanie odsetek skarbowych.
Umorzenie długów z urzędu
Istnieje też opcja automatycznego umorzenia długu, z tzw. urzędu. Taka sytuacja ma miejsce, gdy fiskus praktycznie nie ma szans na otrzymanie zaległości finansowych od podatnika. Tyczy się to zwłaszcza sytuacji, w których nawet postępowanie egzekucyjne nie przyniesie spodziewanych rezultatów. Jeśli ktoś będzie chciał jednak całkowicie umorzyć swoje zaległości finansowe wobec fiskusa będzie musiał mieć naprawdę dobre uzasadnienie.
Umorzyć dług z urzędu można wtedy, gdy zobowiązanie finansowe wobec Urzędu Skarbowego lub Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest stosunkowo niewielkie. Niekiedy odzyskać długu nie można też od zmarłych podatników, ponieważ nie pozostawili po sobie żadnego majątku.
Tego typu sytuacji może być wiele, więc zawsze warto zwrócić się o pomoc do doradcy. Oczywiście istnieje szansa, że instytucja nie odniesie się pozytywnie do złożonego wniosku i go odrzuci. Niekorzystna decyzja ze strony US lub ZUS nie oznacza jednak tego, że podatnik musi się poddać. Zawsze można się też od niej odwołać. Przyda się jednak pomoc dobrego prawnika.