Card image cap

Fuzje banków – sprawdź największe połączenia i zmiany w bankowości z ostatnich lat

21 października 2019

Rynek bankowy ulega nieustannym zmianom, a jednym z widocznych trendów są procesy konsolidacyjne. Zmiany właścicielskie zachodzą już kilkunastu lat, natomiast obecnie dochodzi do coraz poważniejszych fuzji i takie przedsięwzięcia mogą się nasilać w przyszłości. Dlaczego w sektorze bankowym dochodzi do połączeń i jak wyglądają przykładowe fuzje konkretnych banków? 

Sektor bankowy w Polsce

Historia bankowości komercyjnej w Polsce jest wciąż relatywnie krótka, z uwagi na to, że rozpoczęła się po roku 1989, po tym jak w gospodarce zachodziły reformy wprowadzane po poprzednim ustroju. W tym wieku na przestrzeni kilkunastu lat zauważalne są jednak poważne zmiany w strukturze tego sektora, zachodzące w głównej mierze z uwagi na fuzje i przejęcia. Sytuację na rynku dobrze obrazuje fakt, że jeszcze w 2007 roku działało 51 banków komercyjnych, podczas gdy w 2019 roku Komisja Nadzoru Finansowego uwzględniała już tylko 32 banki. Według wielu analiz na przestrzeni kolejnych lat dojdzie do kolejnych poważnych zmian, a rynek może opanować zaledwie kilka większych podmiotów. Zauważalny jest także trend repolonizacji banków, a więc zwiększania udziałów na rynku inwestorów krajowych. W kontekście samych zmian właścicielskich, poważne transakcje zachodziły także od roku 2018.

Dwa duże przejęcia w 2018 roku

Rok 2018 okazał się bardzo ważny dla sektora bankowego w Polsce, gdyż doszło do dwóch niezwykle istotnych przejęć. W grudniu 2017 roku Bank Zachodni WBK podpisał umowę przejęcia części działalności Deutsche Banku Polska, po czym zatwierdził zmianę nazwy na Santander Bank Polska. W ramach transakcji wykupiono działalność detaliczną oraz w sektorze MŚP (małych i średnich przedsiębiorstw), natomiast z procesu wyłączono kredyty walutowe i hipoteczne oraz segment bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej DB Polska. Cena całej transakcji wyniosła blisko 1,3 miliarda złotych, a zmiany związane z przejęciem spowodowały na przestrzeni kolejnych miesięcy zwolnienie około 1400 pracowników.
W 2018 roku doszło także do kolejnej transakcji, gdy BGŻ BNP Paribas wykupiło podstawową działalność Raiffeisen Bank Polska od Raiffeisen Bank International AG za kwotę bagatela 3,25 miliarda złotych. Do fuzji prawnej doszło jeszcze w 2018 roku, natomiast w 2019 roku zaczęto przeprowadzać fuzję operacyjną, związaną z przeniesieniem klientów na nowe systemy. Przegłosowano także zmianę nazwy na BNP Paribas Bank Polska.

Bank Millenium przejmuje Euro Bank

Zmiany na rynku bankowym są dalej kontynuowane także w 2019 roku. Bank Millenium i Societe Generale podpisały umowę w sprawie zakupu Euro Banku przez pierwszy z podmiotów. Zakupiono około 99,8% akcji Euro Banku za kwotę przekraczającą 1,8 miliarda złotych. Wskutek tej transakcji rozpoczęto od fuzji prawnej, a więc połączenia spółek w jedną instytucję finansową. Następnie rozpoczął się proces fuzji operacyjnej, czyli połączenia systemów obu banków. Całemu procesowi towarzyszy także rebranding marki eurobank na Bank Millenium, oznaczający wprowadzenie nowego loga między innymi na dotychczasowych placówkach eurobanku czy kartach płatniczych klientów.

Dlaczego banki się łączą?

Na decyzje o fuzjach bankowych wpływa wiele czynników, natomiast głównymi bodźcami, które popychają banki do zmian jest fakt zwiększania się aktywów oraz ilości samych klientów. Połączenia pozwalają wzmacniać pozycję na rynku i sprzyjają także rozwojowi technologicznemu. Wskutek przejęć oferty poszczególnych banków uzupełniają się wzajemnie i zwiększana jest liczba oferowanych produktów finansowych. Z perspektywy klientów, sytuacja prezentuje się nieco inaczej. Co prawda zwiększa się przekrój samych ofert, lecz mniejsza liczba banków ogranicza samo pole możliwych wyborów. Połączenia banków skutkują również wymuszoną zmianą przyzwyczajeń oraz kwestii związanych z obsługą techniczną. Fuzje mają także negatywne skutki dla samych pracowników placówek, gdyż zwykle oznaczają znaczną redukcję etatów, a przez to grupowe zwolnienia.

Napisz do nas

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcejCall Now Button