Nowy rok oznacza nowe zmiany i nowe przepisy dla przedsiębiorców. Dotyczą one nie tylko zmian w podatkach i ich wysokości, ale również konieczności posiadania mikrorachunku lub zmiany dotyczące płacy minimalnej. Warto zatem wiedzieć jakie zmiany dotyczą tego typu zagadnień w celu wprowadzenia ich w swoich przedsiębiorstwach oraz jakie skutki powodują one dla przedsiębiorców.
Od 1 lutego 2020 roku w życie wchodzą zaktualizowane przepisy prawa dotyczące sposobu naliczania i opłacania składek tzw. „małego ZUS”. Jest to rozwiązanie przeznaczone w głównej mierze dla małych przedsiębiorstw, których roczny dochód nie przekracza kwoty 120 tysięcy złotych. Składki ubezpieczeniowe płacone do ZUS będą proporcjonalnie mniejsze o kilkaset złotych dzięki czemu wiele małych przedsiębiorstw będzie mogło na tym znacznie skorzystać i oszczędzić więcej środków w swoim budżecie.
Mały ZUS, który będzie obowiązywał od lutego 2020 roku będzie przeznaczony dla osób, które oprócz kryterium dochodowego będą musiały spełnić dodatkowe warunki. Można do nich zaliczyć m.in.:
Spełniwszy te warunki oraz opłacenie kolejno składki ubezpieczeniowej na start a następnie 24-miesięcznych standardowych składek na ZUS będzie można skorzystać z małego ZUS-u Plus.
Od 1 stycznia 2020 roku każdy podatnik w Polsce nie będzie już zmuszony do wizyt w Urzędzie Skarbowym lub do udziału w skomplikowanym procesie wyjaśniającym niezgodności w odprowadzanych podatkach. Optymalnym rozwiązaniem jest tzw. mikrorachunek podatkowy, który stanowi bezpłatny rachunek stworzony indywidualnie dla każdego podatnika. Jest on dostosowany do poda tników rozliczających się w ramach PIT, CIT oraz VAT. Dla każdego podatnika, który posiada numer PESEL albo NIP zakładany jest indywidualny mikrorachunek do odprowadzania i rozliczania się z podatków z urzędem skarbowym.
Swój indywidualny mikrorachunek podatkowy można sprawdzić w dwojaki sposób:
Należy nadmienić, że mikrorachunek podatkowy będzie wykorzystywany tylko i wyłącznie do opłacania podatków z tytułu PIT, CIT oraz VAT, a także z tytułu zaległości podatkowych dotyczących wymienionych podatków. Pozostałe podatki będą rozliczane w dotychczasowy sposób tj. poprzez podatkowe przelewy bankowe lub wpłaty w urzędzie skarbowym.
Od nowego roku nowe przepisy dotyczą również zmiany płacy minimalnej. Od 1 stycznia 2020 roku płaca minimalna wzrośnie do poziomu 2600 złotych brutto w przypadku umowy o pracę oraz do 17 złotych brutto na godzinę w przypadku umowy na zlecenie. Przyczyn takiego obrotu spraw można się upatrywać w dobrej sytuacji gospodarczej Polski oraz rekordowo niskim poziomie inflacji oscylującym w okolicach progu inflacyjnego ok. 3%. Taka sytuacja zachęciła rząd do podniesienia stawki minimalnej o 350 złotych brutto w przypadku umowy o pracę oraz ok. 2 zł brutto za godzinę pracy w przypadku umowy zlecenie w porównaniu do poprzedniego roku.
Co równie ważne – nie trzeba składać dodatkowych dokumentów u swojego pracodawcy z wyrażeniem chęci podniesienia swojej płacy. Będąc zatrudnionym na czas nieokreślony w przypadku umowy o pracę, czy też starając się o nową pracę pracodawca pod rygorem prawa będzie zobligowany do ustalenia minimalnej stawki płacowej od nowego roku.